Aralık 15, 2008

Leyal-i Lübnan - Lübnan Geceleri (Ferda'dan)


Arkadaşlar, uzun zamandır hem de baya uzun bir zamandır sayfaya hiçbirşey ekleyemedim. Ama yorumlarınızı okuyorum ve hepinize yorumlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Şu sıralar birkaç tarif deneme fırsatım oldu. Hazır resimlerini de çekmişken sayfaya ekleyeyim dedim. Hepinize şindiden afiyet olsun...

İsmini ilk duyduğumda çok gülmüştüm. Benim yaptığım da Ankara geceleri olarak isimlendirilir herhalde:)) Sizinkini bilemem:)) Aslında ben muhallebili ve irmikli tatlıları sevmem ama buna bayıldım. Size de denemenizi tavsiye ederim...
Muhallebisi:
- 4 su bardağı süt
- 3 su bardağı su
- 1 su bardağından iki parmak eksik irmik (hala şu 1 parmak eksik, iki parmak eksik olayını çözmüş değilim:))
- 2 yemek kaşığı mısır nişastası
- Damla sakızı
Kreması:
- 2 poşet krem şanti
- 1 kutu krema
Şerbeti:
- 2 su bardağı toz şeker
- 1.5 su bardağı su
- yarım portakal suyu ve kabuğu (bütün olarak)
Yapılışı:
- İlk 5 malzemeden muhallebi hazırlanır. 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra ıslatılmış en büyük boy dikdörtgen borcama dökülüp soğumaya bırakılır.
- Ayrı ayrı yerlerde krema ve krem şanti çırpılıp sonra birbirine karıştırılır ve soğuyan muhallebinin üzerine dökülür. Donmaya bırakılır.
- Şeker, su, portakal suyu ve portakalın bütün halindeki kabuğu kaynatılır. Koyu bir şerbet hazırlanır ve portakal kabuğu şerbetin içinden çıkarılır. Servis yapılacağı zaman tatlının üzerine şerbet dökülür ve süslenir.

3 yorum:

ozlem dedi ki...

merhabalar..nette gezerken rastladım sitenize.güzel tarifleriniz var.bu tarifinizde muhallebi için "1 su bardağından iki parmak eksik (hala şu 1 parmak eksik, iki parmak eksik olayını çözmüş değilim:))" kısmının sonuna bunun şeker olduğunu belirtmeyi unuttunuz sanırım:) .tarifin ankara geceleri olması bana uyar:) sevgilerle..

Derya dedi ki...

Uyarın için teşekkür ederim Özlem. Bir su bardağından eksik olan şeker değil irmikti. Bu muhallebide şeker yok. Hazırlanan şerbetle yeniyor.
Afiyet olsun...

Adsız dedi ki...

Hos ve hafif bir tatli denemeyi düsünüyorum.Hoscakalin..
Tuba